Do czego wykorzystuje się moduły LED?

Taśmy LED są bardzo popularne, jednak nie wszędzie mogą być wykorzystane. Dlatego nie dziwi fakt, że powstają rozwiązania, które stanowią dla nich alternatywę. Jednymi z takich właśnie są moduły LED, które stosowane są coraz częściej i coraz powszechniej. To co je odróżnia od taśm ledowych to przede wszystkim ich budowa.

Jak wyglądają moduły ledowe?

Moduły ledowe to niezwykle prosta konstrukcja i małe elementy. Zazwyczaj składają się z trzech lub czterech diod, które są zamknięte w sztywnej obudowie. Jest ona także szczelna, przez co jest odporna na uszkodzenia i wpływy nie tylko wilgoci, ale również kurzu. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że można je stosować w bardzo wielu miejscach. Bardzo duża popularność moduły zyskały w przypadku wytwarzania na przykład banerów reklamowych. Można je bowiem dowolnie układać czy też łączyć ze sobą tworząc różne kształty i punkty świetlne. Moduły są bardzo proste w łączeniu, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy aby tego dokonać. Ograniczeniem, jak chodzi o ilość łączonym ze sobą modułów jest zazwyczaj jedynie ograniczenie mocy zasilacza, który będzie podłączony do całej konstrukcji.

Zalety modułów LED

Podstawową zaletą modułów ledowych jest przede wszystkim ich wysoka odporność na uszkodzenia czy wpływ wilgoci czy kurzu jak również bardzo duża żywotność. Przez bardzo wiele lat spełniają swoją rolę bez żadnych awarii. Ponadto plusem jest to, iż w sytuacji gdy awarii ulegnie jeden z modułów połączonych w konstrukcję, wystarczy jego wymiana aby całość działała bez problemów. To sprawia, że wykonane przy zastosowaniu modułów konstrukcje są znacznie tańsze nie tylko w eksploatacji ale również w naprawach. Punkty świetlne, wykonane przy zastosowaniu modułów led są energooszczędne, dlatego nie potrzebują zbyt dużo prądu. Bez problemu można je podłączyć do źródła zasilania takiego jak baterie i przez długi czas będą działać odpowiednio. Najczęściej wykorzystuje się moduły led, zawierające 3 diody, ułożone jedna za drugą. Bardzo często moduły ledowe wykorzystuje się również do tworzenia punktów oświetlenia takich jak na przykład plafony. Równomiernie rozłożone na powierzchni dają jasne światło i doskonale oświetlają otoczenie. Ważne jest, aby w a zakresie tego samego punktu świetlnego stosować moduły najlepiej jednej firmy, gdyż barwa światła może się różnić ze względu na ich producenta. Zwłaszcza jeśli mowa o tworzeniu punktów oświetlenia takich jak plafony jest to istotne, gdyż każda różnica w barwie oświetlenia jest doskonale widoczna.