Gdzie zorganizować pogrzeb w Krakowie

Ból po stracie bliskiej osoby, potrafi być bardzo silny, oraz bardzo długo się utrzymywać, Zwłaszcza nagła strata bliskich sprawia, że czujemy się bardzo rozbici i nie wiemy, co ze sobą zrobić. Niestety, już po paru godzinach, gdy lekarz stwierdzi zgon, zobowiązani jesteśmy, do podjęcia pierwszych kroków w celu zorganizowania należytego pochówku. To czas, w którym powinniśmy zastanowić się, kto zorganizuje pochówek, czy mają być to rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a może dzieci lub życiowy partner. Czy ma to znaczenie? Ależ oczywiście! Nie każdy czuje się na siłach, by udźwignąć tak duży ciężar, który wynika z utraty bliskich. Jeśli podejmiemy już decyzję, nadchodzi czas, na organizację pogrzebu. Jak się do tego zabrać?

Tuż po śmierci, należy udać się do sekretariatu szpitala. To właśnie tam, znajduje się podpisany przez lekarza stwierdzającego zgon akt zgonu, czyli dokument niezbędny do organizacji uroczystości pogrzebowej. Z dokumentem tym, dowodem osoby zmarłej oraz naszym, potwierdzającym tożsamość, udajemy się do wybranego zakładu pogrzebowego, w celu ustalenia szczegółów pochówku. Jak się to odbywa? Jak zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu krok po kroku. O czym nie zapomnieć, organizując uroczystość pogrzebową.

Prócz wspomnianych wyżej dokumentów, osoba, która wzięła na siebie obowiązek pochówku, zobowiązana jest do podjęcia decyzji, jaki rodzaj pochówku ma być zastosowany. W Polsce, dozwolony jest klasyczny pochówek w trumnie, oraz kremacja, gdzie prochy zmarłego, umieszcza się w specjalnej marmurowej, drewnianej lub metalowej urnie. W przypadku kremacji, warto wybrać zakład, który oferuje kremacje, oraz zajmuje się wszystkim za nas. jest to bardzo ważne, gdyż trzeba zorganizować odpowiedni transport, spopielić ciało, dopilnować, aby wydano odpowiednie dokumenty, w tym przypadku potwierdzenie kremacji, oraz dostarczenie prochów do firmy pogrzebowej. Co dalej? Kiedy zdecydujemy się na rodzaj pochówku, istotne jest wskazanie miejsca, na którym spocznie osoba zmarła. To właśnie zakład pogrzebowy, skontaktuje się z zarządcą terenu, w celu ustalenia terminu pochówku. Dodatkowym atutem będzie, gdy na terenie cmentarza, znajduje się kaplica lub kościół, w którym można przeprowadzić ostatnie pożegnanie. To wyjątkowy czas, gdy rodzina może pożegnać się ze zmarłą osobą, oraz na swój indywidualny sposób, przeżyć żałobę.

Koszta pogrzebu. Jak opłacić pochówek?

Wiele osób, które po raz pierwszy znalazły się w tak przykrej sytuacji zastanawia się, jak wygląda pochówek, oraz ile on kosztuje. Najtańszy pochówek, to koszt około 4 tysięcy. Nie musimy się jednak martwić, skąd weźmiemy tak duże pieniądze. Każda ubezpieczona osoba, może ubiegać się w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych, o wypłatę zasiłku pogrzebowego, na pochowanie bliskiej osoby. Na chwile obecną, zasiłek ten, wynosi 4 tysiące, co pozwala na skromny pogrzeb. W przypadku, gdy zdecydujemy się na dodatkowe usługi, lub droższą organizację ceremonii, należy dopłacić resztę kwoty w wybranym zakładzie pogrzebowym.

 

Jeśli nie wiesz, gdzie zorganizować pogrzeb, czy ma on odbyć się na cmentarzu parafialnym czy komunalnym, zastanów się, gdzie będziesz mieć bliżej. Czy na wybranym cmentarzu znajdują się wolne miejsca, oraz jakie są koszta pochówku, oraz opłaty miejsca. Dla niektórych, może nie mieć to znaczenia, jednak w przypadku, gdy będziemy chcieli odwiedzić grób zmarłej osoby, łatwy dojazd na cmentarz, może okazać się ogromnym plusem, dlatego w trakcie organizacji pogrzebu, zwróć na to uwagę.